Aki járt már Thaiföldön, az valószínűleg sokáig emlegeti az ott kóstolt ételeket, az egzotikus gyümölcsöket, a nyüzsgő piacokat és a különleges ízeket.
Ebben a délkelet-ázsiai országban járva úgy tűnik, mintha az egész élet csak az evésből állna. Egymást érik az utcai árusok, a kifőzdék és az éttermek. Egy biztos: mindenki megtalálja azt, amire vágyik.
A thai emberek számára az étkezés társadalmi esemény. Egyszerre többféle ételt szolgálnak fel, így a leves, a curry, a saláta, a rizs és a serpenyős ételek is egyszerre kerülnek ki, az asztalnál ülők együtt tudnak falatozni a közös tálakból. A szomszédos országokhoz hasonlóan Thaiföldön is a rizs és a tészta a táplálkozás alapja. Szinte minden ételhez fogyasztanak fehér főtt rizst. A rizskását, rizslevest főleg reggelire eszik. Északon közkedvelt a ragacsos rizs, amit szószokba mártogatva kézzel esznek. A phad thai a külföldiek kedvenc tésztaétele. A tésztát csirkével vagy rákkal, tojással, szójacsírával, földimogyoróval keverik. Sok helyen utcai árusoknál is tudtok venni phad thait. Az étel frissen készül, ti mondhatjátok meg, hogy a kirakott hozzávalókból melyiket tegye bele az árus a tésztába.
Thaiföld jellegzetes fűszernövényei közé tartoznak az alábbiak: citromfű, gyömbér, kurkuma, vadnarancs levelek, mogyoróhagyma, thai bazsalikom, galangál, csili. A legtöbb ételhez használnak halmártást. Rendeléskor általában megkérdezik, hogy az ételt csípősen vagy nem csípősen kéri a turista, azonban tudnotok kell: sokszor még a nem csípős verzió is könnyfakasztó lehet a számotokra.
Piacok, úszó piac
Ha kint jártok, mindenképpen látogassatok meg piacokat. Soha nem látott ételekkel, gyümölcsökkel, zöldségekkel találkozhattok. Bangkok környékén gyakoriak az úszópiacok, amelyek különlegessége abban rejlik, hogy az árusok hosszú, keskeny csónakban ülnek, innen kínálják a portékájukat.
Egzotikus gyümölcsök
Ha szeretitek az egzotikus gyümölcsöket, Thaiföld a kedvenc helyetek lesz. Az utcán érett gyümölcsöket árulnak felszeletelve kis zacskókban vagy poharakban szinte fillérekért, de nem kell egy jó turmixért sem sokáig járkálnotok.
Faragás
Thaiföld híres a gyönyörűen faragott gyümölcseiről és zöldségeiről. A legegyszerűbb ételeket is fel lehet dobni egy-egy ilyen „műalkotással”. Érdekesség, hogy a hazánkban nem különösképpen kedvelt cékla kint drága, így néha festett sárgarépát használnak helyette. Ha úgy érzitek, hogy elég türelmetek van, a faragás művészetét meg is tanulhatjátok Thaiföldön. Ehhez való speciális eszközöket be is szerezhettek, szakkönyveket vehettek, sőt az érdeklődőknek tanfolyamokat is szerveznek.
Főzőtanfolyamok
Ha szívesen főzőcskéztek és szeretnétek a thai ételeket a saját konyhátokban is elkészíteni, elvégezhettek kint egy főzőtanfolyamot. A szakácsiskolákban a menet a következő: rendszerint kiviszik a tanulókat a helyi piacra, ott együtt bevásárolnak, majd elkészítik a kiválasztott ételeket, végül pedig el is fogyasztják azokat. Van, ahol még a csilipasztát is a látogatóknak kell kikeverniük az ételekhez. Többféle tanfolyamtípusból választhattok, létezik egynapos, egyhetes és profiknak ajánlott is.
Hogy a jóból itthon se maradjatok ki: Parázs presszó
Ha nem juttok ki Thaiföldre, de ennek ellenére szeretnétek megismerkedni a kinti ízekkel vagy hazaérve egyszerűen csak nosztalgiázni szeretnétek, irány a budapesti Parázs presszó. Kellemes légkör, autentikus ízek jellemzik a helyet. Az étterem 2007-ben nyitott, azóta jó hírnevet szerzett magának. A konyhán thai szakácsok főznek, az alapanyagok Thaiföldről érkeznek. A vendégek között találhatunk magyarokat és külföldieket egyaránt.
Legutolsó látogatásom alkalmával az alábbi menüsort kóstoltam meg:
– Tom Yum Kai, azaz csípős citromos csirkeleves
– Naam Tok Muu, azaz sertéshús saláta mentával, korianderrel, lilahagymával, chilivel,jázmin rizzsel
– Yum Wunsen Koong, azaz üvegtészta saláta rákkal, darált sertéshússal, chili szósszal
Az étteremben szívesen segítenek összeállítani egy-egy menüsort, illetve az egyedi kéréseket is teljesítik. Így került ki az üvegtészta salátámból a rák, és hogy kevésbé legyen csípős, édes chili szósszal készült az étel. Ti dönthetitek el, hogy a megrendelt fogásokat milyen sorrendben hozzák ki, azaz nyugati módon (leves, majd főétel és saláta) vagy mindent egyszerre. Az adagok méretesek, az ételek látványa magával ragadó. Ahogy a fogásokat megkóstoltam, egy pillanat alatt újból Thaiföldön éreztem magam. Összetett ízvilág jellemezte mindegyiket, egyszerre voltak édesek, sósak, savanyúak és csípősek is.
Figyelem: ajánljuk, hogy vigyetek zsebkendőt!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: