Nálam a nyár akkor kezdődik, amikor megfőzöm az első lecsómat, bár akkor még a konyhapénz felét otthagyom a zöldségesnél.
A lecsóban azt szeretem, hogy könnyű, gyors, és nagyon jól variálható: teljesen más ízvilágot kapok, ha tojással dúsítom, minhta kolbásszal főzném, vagy netán gerslivel dobnám fel. Vajdaságban a rizses lecsó „dzsuvedzs” néven nagyon népszerű köret sült húsok, kolbászok, csevapok mellé, de nekem a lecsó önmagában is önálló étel, nem csupán másodhegedűs. Jöjjön egy kis zenei aláfestés is :).
A lecsó pont az az étel, amire igaz a mondás, hogy ahány ház, annyi recept. Én a kétszer annyi paprika, mint paradicsom elv szerint készítem, de a férjem édesanyja pont fordított aránnyal dolgozik. Tőle az árpagyöngyös, más néven a gerslis lecsó családi receptjét teszem közkinccsé! Isteni!
Lecsó alaprecept (4 főre)
- 1 kg. zöldpaprika (TV paprika)
- 50 dkg. paradicsom
- 2 fej vöröshagyma
- 1 kanál zsír/étolaj
- só, bors
A hagymát felkarikázzuk és üvegesre dinszteljük. A megmosott, kicsumázott, és vékony csíkokra vágott zöldpaprikát hozzáadjuk, pici vízzel felöntjük, és puhára pároljuk. Sózzuk ízlés szerint. A paradicsomot forró vízbe tesszük, hogy a héját könnyen le tudjuk húzni, de aki szereti, nyugodtan meghagyhatja. A paradicsomot is karikákra vágom, és hozzáteszem a hagymás, zöldpaprikás alaphoz, majd addig pároljuk és sütjük, amíg a paradicsom szétfő, a paprika teljesen megpuhul, és egy rövid, szaftos leve nem lesz.
Ha kolbászt szeretnénk bele tenni, azt felkarikázva a paprikával egy időben kell hozzáadni, hogy az is átpuhuljon, de ha tojással szeretnénk feldobni, azt a legvégén, zubogó lecsóhoz adjuk hozzá.
Gerslis lecsó (4 főre)
Vajdasági recept alapján
- 1 nagy vöröshagyma
- 3 zöldpaprika
- 6 paradicsom
- 25 dkg. hámozott árpagyöngy (gersli)
- olaj
- só
A hagymát karikára vágva olajon üvegesre dinszteljük, majd hozzáadjuk a csíkokra vágott paprikát. Azt is megdinszteljük, és ízlés szerint megsózzuk. A megmosott árpagyöngyöt rádobjuk az olajos, hagymás alapra és megforgatjuk. Egy pohár (2 dl.) vízzel felöntjük. Lassú tűzön fedő alatt főzzük. Amikor már majdnem puha, hozzáadjuk a feldarabolt paradicsomot,és együtt tovább főzzük, míg meg nem puhul a gersli. A paradicsom savanykás ízét egy pici cukor hozzáadásával szelídíthetjük.
A lecsókolbász jól passzol az árpakásához, azt is főzhetünk bele.
A lecsó igazi szezonja most, augusztusban van, amit a gomba módra szaporodó fesztiválok és lecsófőző versenyek is jeleznek.
Ha sincs kedved lecsót főzni, mégis végigkóstolnál egy pár variációt, akkor irány a LECSÓFRÖCCS Piknik!
Augusztus 2-4 között a Mikszáth Kálmán tér és a Krúdy Gyula utca vendéglátó helyein több mint 40 féle lecsóból és lecsós ételből válogathatunk. A rendezvény ingyenes.
Minden úgy a jó, ahogy van, csak kolbászt ne lásak. Az már disznó “toros”.Imádom okedlivel és kenyér sem kell hozzá.
Kedves Irma!
Köszönöm a történetet, amit megosztottál velünk. Nekem is az első kolbászos lecsó élményem egy gimis barátnőmhöz fűződik, aki biztos csuklik, amikor ilyet készítek.
Nokedlivel még nem kóstoltam, de maradt ki máról a pöri mellől egy kis nokedli, holnap letesztelem, milyen lecsóval!
Gimnazista koromban -jó régen – volt 2 barátom, akiknek nem volt édesanyjuk. Mi kertes házban éltünk, sok minden megtermett a kertben, paprika és paradicsom is. A fiúk arra kértek, hogy főzzek nekik lecsót, de semmit ne tegyek bele, csak nokedlivel kérték. Nagyon sikeres volt. Mikor nem voltam otthon, anyám látta vendégül őket, jó gazdagon kolbásszal készített lecsóval. Csalódás volt, mert csak a nokedlit szerették mellette. Igazuk volt, mert a férjem is szerette. Egészen más!Próbáljátok ki! Talán, akiről szól olvassák és újra találkozhatunk 50 év után is.