Miles & Meals

Az „öribarik” húsvéti komatálat adtak egymásnak

A tojásfestésen és a locsolkodáson túl a húsvéti ünnepkörhöz sokrétű szokásvilág tartozik. A jézuskeresés hagyományáról, a kútmerésről, a határjárásról, a szagosvíz titkáról, valamint a húsvéti komatálról Palenik József, a Lajta Néptáncegyüttes művészeti vezetője mesélt a Skanzenben.

 

A kunszigeti jézuskeresést a nagyszombati föltámadási körmenet után hirdetik meg. A falu apraja és nagyja húsvétvasárnap hajnalban felkerekedik, és a templomból elindulnak a faluszéli keresztig, onnan pedig a temetőbe. Az út során egy előénekest követve imádkoznak, énekelnek. A temetőt elérve szeretteik sírján gyertyát gyújtanak, majd a menet visszatér a templomba. Ennek a népszokásnak kétféle eredete van, az egyik a bibliai történetet veszi alapul: amikor az asszonyok elmentek Jézus testét bebalzsamozni, de nem találták, mert feltámadt. A másik eredet a törökök pusztítására vezeti vissza a néphagyomány keletkezését: a jézuskereséshez nem kellett se templom, se pap. A faluban a mai napig megemlékeznek Virág Miska bácsiról, aki ezt a szakrális hagyományt életben tartotta és sokáig előénekesként vezette a falubelieket.

Palenik József és felesége, Balogh Tímea

Palenik József és felesége, Balogh Tímea

 

Palenik József feleségével, Balogh Tímeával 25 éve vezetik az együttest. Mosonmagyaróvárról és környékéről 380 gyerek jár hozzájuk néptáncot és néphagyományokat tanulni. Céljuk, hogy a fiatalok is megéljék azt a kultúrát, amit az őseik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kútmerés és a határjárás rábaközi hagyomány. Húsvétkor a természet ébredését, a megtisztulást is ünnepeljük. A rügyfakadással az emberek rendbe teszik a gazdaságot, megkezdik a felkészülést a szántóföldi munkára, de a házat, az udvart is alaposan kitisztítják. A legények házról házra járnak, kimerik a vizet a kútból, majd megtisztítják a kutat. A munka végeztével mulatságot csapnak. Halásziban húsvét környékén mennek el megnézni a vetést, megtisztogatni az utakat, árkokat, ilyenkor járják be a határt.

Ilyen a BFF (best friends forever) ajándék vidéken

A komatálat húsvétra következő fehérvasárnapon készítik a fiatal lányok. Az komatálba húsvéti kalács, tojás, valamint kis üveg ital kerül, amelyet egymásnak átnyújtanak, ezzel sírig tartó barátságot kötnek. A komatál átadásakor nép rigmusokat mondanak, vagy énekelnek.  A második komatálat gyermekáldáskor viszik a kismamának, ebben házi húsleves és sok más finomság van.

Koma, koma, komálunk,

Mátka, mátka, mátkálunk,

Ha jók leszünk, komák leszünk,

Rosszak leszünk, kutyák leszünk,

Hétig, holtig, Nagykarácsony napjáig.”

Elkészült a komatál

Elkészült a komatál

A modern idők szintetikus locsolkodó kölnijei helyett tavaszi virágok illóanyagiból helyben előállított „szagosvíz” készítésének titkai is feltárulnak a Skanzenben. A Lajta Néptáncegyüttes lányait hétfő reggel a legények dézsa vízzel öntik nyakon, de a látogatók sem maradnak szárazon. Őket a különleges lepárlásos technikával készülő, gyógyításra is használatos rozmaringvízzel spriccelik le.

S mi szem-szájnak ingere

Ükapáink receptje alapján készül a mézeskalács

Ükapáink receptje alapján készül a mézeskalács

 

A kézműves látnivalók mellett kóstolnivalóban sincs hiány: ehetünk strucctojásból készült omlettet, vagy buggyantott tojást tormával. A fürjtojásos falatkák nem csak dekoratívak, de nagyon ízletesek is, pláne, ha azt a Szárnyas Ízvadász készíti. Ha átfagytunk, megkóstolhatjuk a Valaha Tanya szamovárral készített teáit, szörpjeit, de helyben sütött mézeskalácsokkal is meglephetjük a barátainkat, gyerekeinket.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esőprogrammal is készültek a szervezők, úgyhogy bátran kerekedjünk fel, csak a gumicsizmát ne feledjük otthon!

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!