Egy nemrég elhangzott előadáson megtudtam: a gombák sokkal változatosabban felhasználhatóak a mindennapi ételeink ízletes alapanyagaként, és ami ennél is fontosabb: még gyógyító erejük is van.
A Szatyor Egyesület tagjainak fontos a környezettudatos életmód és a helyi termelők és fogyasztók közötti kapcsolat, ennek népszerűsítésére pedig különböző programokat is szerveznek. Többek között segítséget nyújtanak, hogy hogyan éljünk vegyszermentes háztartásban, „Mi fán terem?” címmel pedig programsorozatot rendeznek, amelyben bemutatkozási lehetőséget biztosítanak a velük kapcsolatban álló termelőknek.
Az egyik márciusi előadásukon Onestyák Lajos volt a meghívott vendég, aki a gyógygombákról tartott egy érdekes előadást. Lajos hosszú évek óta kutatja a gyógygombák jótékony hatásait és kísérletezik termesztésükkel.
A gombák ételek alapanyagául szolgálnak, de ettől jóval sokoldalúbb is lehet a felhasználásuk, sőt a világ számos részén gyógyító erőt tulajdonítanak nekik.
Laskagombával valószínűleg már mindannyian találkoztatok. Könnyű beszerezni és elkészíteni is, minden adott a népszerűséghez. De azt is tudtátok, hogy a mai kínai orvoslásban a laskagomba porát az érrendszer erősítésére, végtag-merevségek, görcsök kezelésére használják? A por csökkenti a vér koleszterinszintjét, hosszabb ideig adagolva pedig aktivizálja az immunrendszert.
forrás: www.gallowaywildfoods.com
A gyapjas tintagomba neve már nem mindenki előtt ismert. Neve onnan ered, hogy a termőtest öregedésével a gombakalap sejtjeiben önfeloldási folyamat játszódik le és a beérett spóráktól feketére színezett, tintaszerű folyadék keletkezik. A gombának vércukorcsökkentő hatása van, a kedvező hatás eléréséhez a cukorbetegeknek meghatározott mennyiségű kíméletesen szárított és porított gombát kell naponta valamilyen hideg ételbe keverve elfogyasztaniuk.
forrás: www.123rf.com
A pecsétviaszgombát már az ősi kínaiak is a halhatatlanság elixírjeként tartották számon. A gomba egyik legnagyobb értéke az immunrendszert erősítő, allergiás panaszokat csökkentő hatása. Antioxidáns és, vérnyomáscsökkentő. Alkalmazható többek között a kemoterápiás kezelések mellékhatásainak enyhítésére, esetleg megszüntetésére.
A sor közel sem ért itt véget, ez az alkalom figyelemfelhívásul szolgált: lehetséges, hogy valamely betegségünkre majd a gombák nyújtják a megoldást.
Az előadás végén Onestyák Lajos felesége gombából készült fasírttal és gombakrémmel kínált minket, így arról is megbizonyosodtam, hogy a gomba ételalapanyagként is többre hivatott, mint amennyi szerepet a saját konyhámban kap. Úgyhogy csak hajrá mindenkinek, elő a gombával!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: