Miles & Meals

Shakespeare Gyulán nyaral

 

Gyula igazi felüdülést nyújt az odalátogatóknak: fáradt porcikáik a termálvízben kiengednek, a zöldellő parkokban sétálva, vagy az Élővíz-csatornán evezve felborzolt idegeik kisimulnak, édesség utáni sóvárgásukat a 100 éves cukrászdában kielégíthetik, kulturális szomjukat pedig a fesztiválok és a gyulai várszínház Shakespeare darabjai oltják.

 

Kétségkívül Gyula legfőbb látványossága a 14. századi egyetlen épségben maradt síkvidéki téglavára, amely múzeumként, nyáron pedig színdarabok, koncertek helyszíneként szolgál. A vár körül park és egy csónakázótó található, pici szigettel a közepén, szabadtéri színpaddal a partján.

 

 

Idén nyáron ünnepli a Várszínház az 50. évadot, a vár körül Körös-völgyi sokadalom, a Tószínpadon A Néma Levente, a kamarában Shakespeare szonettek, a várban pedig Hamlet és a Bánk Bán lesznek repertoáron. Életem legjobb Hamletjét amúgy a Gyulai várszínházban láttam, a „díszlet”, a hangulat rengeteget hozzáad a színészi játékhoz.

 

A vár körüli parkban játszótér is található, sőt, a vár elől indul egy piros városnéző kisvonat, amit nem csak gyerekes családoknak ajánlok. Szintén a központban, a várral szemben van a Várfürdő. Kinti és benti medencékkel, játszótérrel, hatalmas lombos fákkal, termálvizes medencékkel, dögönyözővel, nagy csúszdákkal, és wellness részleggel.

 

A strand mögött szomorúfűzzel szegélyezett Élővíz-csatorna szeli ketté Gyulát, ahol kajakozni, csónakázni lehet, de a horgászokat is vonzza a hely. Ha szeretünk csavarogni, érdemes a csatorna mentén végigsétálni, mert a partján hangulatos, eldugott sörözőket, kávézókat fedezhetünk fel.

 

 

Gyula nemrégiben felújított negyede a belváros gasztronómiai központja lett. A szökőkutak tövében rengeteg étterem, cukrászda és kávézó megtalálható.

 

Számomra Gyulán „A” cukrászda a Százéves Cukrászda. Épülete az 1801-es tűzvész után létesült, de maradványok alapján már előtte is cukrászda állt ott. Keltezését viszont 1840-től datálják, amikor Salis András a ’39-ig patikaként működő helyből cukrászdát alapított. Az épület maga a történelem: a sütispultok mellett elhaladva a cukrászmúzeumba jutunk. A szalonok reformkori hangulata visszarepít minket is az időben, a vitrinekben régi használati tárgyakat és cukrász kellékeket találunk. A hely legnagyobb kincse egy 1819-es géporgona. A kiállított tárgyak között egy régi fagylalthűtő is megtekinthető.

 

Ha nem csak nézni szeretnénk, akkor fagyit, tortákat és bonbonbonokat is kóstolhatunk. A cukrászda specialitása a Százéves-torta, ami mandulás sacher-tészta alapon baracklekvárral ízesített marcipán, párizsi krém, zárásnak pedig marcipán és tejcsoki bevonat.

 

 

Bonbonok terén a Cadeau Bonbon Manufaktúrát ajánlom, amely a gyulai Kézműves Cukrászdán belül működik: a nyolcvanféle különböző ízű édességcsoda közül nehéz a választás.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!