Ha idén csak rövid lehet a nyaralás, válasszátok helyszínéül Amszterdamot: a holland főváros gyalog is belefér egy hétvégébe, és a pezsgő kulturális élet mellett egy kisváros nyugalmát is kínálja a turistaösvényről letérőknek.
Idén tavasszal Amszterdam több okból is a figyelem középpontjában áll: történelmi pillanat volt május elején, amikor a harminchárom éve uralkodó Beatrix királynő átadta a trónt fiának, Vilmos Sándornak. A festészet rajongói pedig annak örültek, hogy tíz évi felújítás követően megnyitották a Hollandia aranykorát felidéző Rijksmúzeumot, és új tárlattal várja a látogatókat a van Gogh múzeum is.
Élet a csatornákon
A városban örvendetesen kevés az autó: ez nem csoda, hiszen a tengertől elhódított területet százhatvanöt csatorna szeli át. Izgalmas lehetőség a séták után új perspektívából, hajóról is felfedezni a város látnivalóit. A csatornákon nagy a nyüzsgés, mert nem csak turistahajók közlekednek, gyakoriak a kisebb magáncsónakok is, hiszen minden esemény jó indok arra a hollandoknak, hogy vízre szálljanak: mindennapos látvány a borozgatás a hajóban, legénybúcsú a haverokkal a vízen.
A keskeny csatornapartokon, s az ezerkétszáz hídon kerékpárutakat építettek, ahol rendkívül élénk a forgalom. A kerékpárosok lendületesen szelik át a várost, a sok biciklizés biztosítja az amszterdamiaknak a mozgásban gazdag életmódot.
A többnyire fekete, egyenes háttal megülhető bicikliket kint tartják az utcán, így azok a gyakori esőben gyorsan tönkremennek. Az urbán legenda szerint a város csatornáiban egy méter magasan állnak a tönkrement, ellopott majd vízbe dobott kerékpárok. Nem tudni igaz-e, de az tény, hogy évente huszonötezer biciklit horgásznak ki a csatornákból.
A város látványosságává váltak a csatornán álló lakóhajók is, melyeket a háború után a szükség hozott létre, ma már azonban csak a módosabb hollandok választhatják ezt az életformát.
A hajólakóknak nemcsak a vízből, hanem zöld növényből sem lehet elég: gyakran láthatunk a lakóhajók mellet növényekkel teli deszkaszigeteket úszkálni, de az sem ritka, hogy virágoskertet varázsolnak a hajójuk előtt álló fa köré.
Télen sem marad kihasználatlanul a csatorna: a hidegebb hónapokban egyszerűen korcsolyapályává változik.
Rijksmúzeum
A város legnagyobb képzőművészeti büszkesége a közel nyolcezer holland alkotást bemutató Rijksmúzeum, ahol nagy számban találunk Remrandt és Vermeer festményeket is. A közel ötszáz-millió dollár értékű felújítást követően ismét eredeti szépségében megtekinthető Rijksmúzeum leghíresebb festménye Rembrandt Éjjeli őrjárat című képe, mely egyedülálló módon szobor alakjában is megtalálható a városban. A múzeum kertje is kincseket rejt, többek között holland nagyvárosok (Utrecht, Groningen stb. ) városkapuinak mását.
Van Gogh Múzeum
Az amszterdami van Gogh Múzeum korábban is a világ legátfogóbb van Gogh gyűjteménye volt, a májusban megnyílt „Van Gogh munkában” kiállítás azonban azért is szenzáció, mert a kollekciót megduplázták más múzeumokból kölcsönkapott képekkel és tárgyakkal. Így most száznegyvenöt festmény tekinthető meg a harminchét évesen elhunyt festő munkáiból. A kiállítás a munkamódszer bemutatására épít, huszonegyedik századi eszközökkel: aki befizeti a néhány eurót, a szokásos magnó helyett egy okostelefont kap a kezébe, melyen a narrátor hallgatása mellett, egyedi, interaktív applikációk is segítik a festmények és a művész munkastílusának minél közvetlenebb megismerését. De a virtuális magyarázatok mellett, tárgyi emlékek, köztük a művész eredeti festőpalettája, festékei is kiállításra kerültek.
Anne Frank ház
Megrendítő megismerni azt a helyet, ahol Anne Frank és családja huszonöt hónapon keresztül bujdosott a nácik elől. Anne édesapjának vállalkozása működött ebben az épületben, melynek hátsó traktusában – az irodában dolgozók miatt – napközben néma csöndben múlatta óráit a két család. A lány világhírűvé vált naplóját a nácik rajtaütése után találták meg a padlón, és a bujdosók közül egyedüliként megmenekült apa adta ki. Évente több mint egy millió ember kíváncsi Anne életének nyomaira, így ha valóban csak néhány napunk van, mindenképpen az interneten kell előre jegyet venni, mert a múzeum előtt reggeltől estig kígyóz a bebocsájtásra várók sora.
Ha maradt még időtök és erőtök további sétákra, válasszatok a számtalan látnivalóból:
– Barna kávézók: autentikus holland pub-ok, melynek bútorzatát a szivar füstje barnította meg
– És persze kihagyhatatlan a piros lámpás negyed: ha nem akartok elmerülni az éjszakai élet sűrűjében, megsúgjuk, hogy nappal is tartogat látnivalókat.