Világkörüli útra invitálunk mindenkit, hogy bebizonyítsuk a világ előttünk, legalábbis a tányérunkon hever. 8 héten át minden hétfőn különböző tájak gasztronómiájából csemegézünk. Elsőre nem megyünk túl messzire, csak a szomszédos Ausztria hegyvidékére.
Tirol nem csak sípályáival, kirándulóhelyeivel és friss hegyi levegőjével tud lenyűgözni: gasztronómiája is sok érdekességet tartogat. Most bemutatjuk kedvenceinket, sőt egy remek budapesti éttermet is ajánlunk, amely a tiroli konyhára specializálódott.
Ha a nyári pihenést nem tengerparton heverészésként képzeljük el, akkor Tirolnál tökéletesebb úticélt aligha találhatunk. Akár családdal, akár baráti társasággal vagy csak a párunkkal kettesben vágunk neki e csodálatos hegyvidék felfedezésének, rengeteg élmény vár ránk. Már írtunk a Zugspitze vidékéről és látnivalóiról, de Tirol más részeire is érdemes ellátogatni. Kisgyerekesek imádni fogják Serfaus falucskáját, ahol igazi hegyvidéki élménypark várja a gyerkőcöket. Kalandvágyó barátokkal kihagyhatatlan a szomszédos Fiss adrenalinparkja: a Skyswing és a Fiss Flieger segítségével szinte madárként szárnyalhatunk a hegyek között.
Akik pedig télen is hóra és jégre vágynak, válasszák a 3000 méter magasan fekvő Hintertux-gleccsert. De bárhol is járjunk Tirolban, a helyi finom falatokat muszáj megkóstolni. Íme egy kis ízelítő:
Szalonna krumpliba és gombócba is
A két legjellegzetesebb tiroli étel a Speckknödel (szalonnás gombóc) és a Gröstl (krumplis-hagymás egytálétel). A knödelt, vagyis gombócot Tirolban köretként eszik, a szalonnás változatot leginkább sült hús mellé, főtt savanyú káposztával együtt kínálják.
A Gröstl is hagyományos tiroli alapanyagokból készül: egy serpenyőben összesütik a felkarikázott burgonyát, szalonnát és hagymát, majd ráadásként tükörtojás kerül a tetejére.
Vegetáriánusok próbálják ki a Schlipfkrapfent (csúsztatott fánkot), amelynek tölteléke vidékeként változó, de nem feltétlenül húsos, lehet spenótos vagy céklás is.
Császári finomságok
A Kaiserschmarrn (császármorzsa) és a Strudel (tiroli rétes) szinte minden étterem, hütte és kávézó étlapján megtalálható ezen a vidéken. A két desszert osztrák változata sokkal finomabb a magyarosított verzióknál. Ausztriában a császármorzsa liszttel készül, és inkább a palacsintatésztára hasonlít, állaga sem olyan „morzsás”, inkább nagyobb darabokra szaggatják a tésztát. Almaszósszal sokkal finomabb, mint magyar módra lekvárral!
A rétes tölteléke Ausztriában is leggyakrabban túró, barack vagy alma, de itt nyakon öntik vaníliaszósszal. A helyben termelt alapanyagoknak köszönhetően az íze felejthetetlen, a tészta és töltelék aránya pedig mindig tökéletes.
Limonádé gyógyfüvekkel és sörrel
Ha a túrázás és a sok finomság után megszomjaztunk, rendeljünk egyet az ausztriai italspecialitásokból, az alkoholmentes Almdudlerből vagy a sörrel készült Radlerből. Az Almdudlert a síelők már biztos ismerik, ez a szénsavas ital alma- és szőlőlimonádéból és harminckét alpesi gyógynövény főzetéből készül.
A Radler limonádé és sör keveréke, nyáron tökéletes hűsítő. Nevét (jelentése: kerékpáros) onnan kapta, hogy egyszer egy vendéglőbe szomjas kerékpáros csapat érkezett. A vendéglős megijedt, hogy nem lesz elég a söre, ezért csinálta ezt a keveréket, amely azóta egész Ausztriában népszerű.
Egy falat Tirol Budapesten
Ha épp nem tudunk kivenni pár nap szabit, hogy autóba pattanjunk és helyben ízleljük meg a tiroli finomságokat, akkor remek alternatíva a XVI. kerületben található Kis Tirol étterem és fogadó. A kertvárosi környezetbe egy csipet hegyvidéki hangulatot csempész a hagyományos alpesi stílusú épület, és ez a hangulat szerencsére bent sem tűnik el. A dekoráció mellett persze az ételek a legfontosabbak, de e téren sem kell csalódnunk. Az étlapon a tiroli fogások mellett sokféle bajor különlegességet is találunk, de ezen ne csodálkozzunk: a földrajzi közelség miatt Tirolban is szinte minden étterem ötvözi a két konyha sajátságait. Az egyetlen kifogás, amit eddig találtunk a Kis Tirolban: a Wiener Schnitzel sertésből készítik, nem borjúból, és sajnos majonézes krumplisaláta jár hozzá az eredeti ecetes-hagymás változat helyett. A Gröstl és a Kaiserschmarrn viszont olyan, mintha a hegyek tetején ennénk, főleg ha vidám tiroli zene szól a háttérben.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: