Világkonyha sorozatunk következő állomásául Olaszországot, az antik és keresztény kultúra, valamint a gasztronómia fellegvárát választottuk. Bármely részén is járunk a félszigetnek, elképesztő látványosságokkal és különleges ételekkel találkozhatunk. Így legyen szó nyaralásról, pár napos városnézésről, karneválról, vagy üzleti útról, az életre szóló élmény garantált.
A lüktető főváros
Róma az ország legnagyobb és legnépesebb városa, egyben a keresztény és antik kultúra olvasztótégelye. Területén található a Katolikus Egyház székhelye, a Vatikán, amely a világ legkisebb független állama. Ha itt járunk, elengedhetetlen ellátogatni a Szent Péter Bazilikába, és ha nem szegi kedvünk a téren kígyózó tömött sor, akkor a Vatikán múzeumba, amelyben Szixtuszi-kápolna is megtalálható.
A főváros épületei az ókor, a középkor, a reneszánsz és a barokk stílusjegyeit is magukon viselik, így látképe egész biztosan ámulatba ejti az odalátogatókat. Szűk, macskaköves utcái épp oly hangulatosak, mint hatalmas terei és sugárútjai, melyen mindig több száz zümmögő robogó cikázik. A Colosseum a Római Birodalom szellemét idézi, monumentális mérete és ókori hangulata százával vonzza a turistákat. Az antik építészet egyik legjobban megőrzött hagyatéka a Pantheon, melynek kupoláján kívül érdekessége, hogy Raffaellot is itt helyezték örök nyugalomra.
Ezen kívül Róma hírességei közé tartozik még a két híres tér, a Piazza Navona, és a Piazza del Popolo. A barokk kort idéző Trevi-kút pedig a turisták legkedveltebb helye a Spanyol lépcső után. Általában olyan sokan vannak a szoborcsoport körül zubogó kútnál, hogy moccanni sem lehet. A hiedelem szerint, aki távozáskor pénzt dob a vízbe, az még egyszer visszatér a városba.
Rómán túl
A főváros után Firenze Olaszország legkedveltebb úti célja, hiszen ez Dávid szobor otthona és a reneszánsz kultúra bölcsője. Az Uffizi Galéria, a Dóm tér, a Bargello Nemzeti Múzeum, vagy a Keresztelő Szent János Kápolna teszik a várost a turisták kedvencévé.
Velence híresen a romantika fellegvára, ám nem csak szerelmes pároknak nyújt remek kikapcsolódást. Ha ellátogatunk ide, feltétlenül ki kell próbálnunk a gondolázást és a galambetetést is, a Szent Márk tér pedig valóban gyönyörű. Érdemes februárra időzíteni az utazást, így bár a napon nem sütkérezhetünk, de a karneváli forgatag részesei lehetünk.
Minestronétól a tiramisuig
Olaszország azonban nem csak fantasztikus tájairól és kulturális értékeiről, hanem gasztronómiájáról is híres. Az olasz konyha az egyik legismertebb és legnépszerűbb a világon, így az ízek szerelmeseinek is a „nagy csizma” tökéletes úti cél. Nincs olyan, aki ne ismerte legalább egy olasz ételt, azt viszont kevesen tudják, hogy a mai olasz ízek eredete egészen a Római Birodalomig nyúlik vissza, a mai olasz gasztronómia szinte az ókori tükre. Az ország ételeit és étkezési szokásait a gazdasági és földrajzi tényezők mellett az olasz emberek életfilozófiája is alakította, hiszen a legegyszerűbb ételt is nagy lelkesedéssel készítik el, és egyszerűen imádnak enni. Az olasz konyha rendkívül változatos és könnyed, az ételek nagy részének elkészítése nem igényel különösebb profizmust, ezért is kedvelik annyian szerte a világon. Ha a konyhai fortélyok nem is, de bizonyos alapanyagok elengedhetetlenek, így például az olívaolaj, a tengeri só, rozmaring, bazsalikom, oregánó és a parmezán sajt.
Az olasz levesek közül a legismertebb a minestrone. A „minestra” levest jelent olaszul, a minestrone pedig „a nagy leves”, amely egy zöldségekkel teli ételre utal. A recept szinte meghatározhatatlan, tájegységek és városok szerint is eltérő lehet, sőt ahány ház, annyi minestrone. Például a római változatban van tészta, a többiben nincs, vagy némely receptben több hüvelyes zöldség szerepel.
Az előételek kiemelt szerepet kapnak az itáliai konyhában. Általában tészták szerepelnek a menüben, de gyakran zöldségből is készítik őket (antipasti), mint például az articsóka vagy a padlizsán. Nagyon finom ezen kívül még a bruschetta, amely egy paradicsomos előétel.
Az olasz konyha nagy részét a hal- illetve tengeri ételek alkotják. Előszeretettel készítenek homárból, rákokból, tengeri halakból és csigákból főételeket. Marha-, borjú-, bárány- és szárnyasételeiket számos változatban különféle ragukkal és zöldségkörettel tálalják.
Az olasz édességek is említésre méltóak, a hagyományos tiramisu mellett számos finomság is szerepel a repertoárban. Ilyen például a cannolo, amely egy jellegzetes szicíliai töltött tésztarolád, a zeppola, mely a Vezúv környékéről származik, vagy épp a panna cotta, amely egy főzött krémdesszert.
Ha valaki igazi olasz hangulatra és ízekre vágyik, de mégsem tud rögtön repülőre szállni, azoknak sem kell lemondani az élményről. Budapesten is számos remek olasz étterem található, ilyen például a Trattoria Toscana. Az étterem különlegessége, hogy csak olasz alapanyagokkal és szakácsokkal dolgozik, ezzel is biztosítva az eredetiséget. Bátran ajánlom mindenki figyelmébe ezt a Belgrád rakparti kis trattoriát, hiszen méltán szerepel a legjobb éttermek listáján már hosszú évek óta.