Torontó nemrég sokat szerepelt a médiában, hiszen minden ősszel itt tartják a filmvilág egyik legrangosabb fesztiválját. Kanada legnagyobb városa itthon mégis kevésbé ismert, pedig legalább olyan lenyűgöző, mint a vörös szőnyeges mozipremierek. Lássuk, miért érdemes ide utazni!
Már több mint 15 évvel ezelőtt, még gyerekként töltöttem 3 hetet Kanadában, így már kicsit fakultak az emlékek az akkor világkörülinek tűnő utazásról, emiatt kicsit most rendhagyó beszámolót írtam. Nyílván rengeteget változott a város azóta, ezért összegyűjtöttem egy up-to-date listát Torontó (és környékének) kihagyhatatlan látnivalóiról, amiket most megnéznék. Persze hatalmas város révén erősen szelektáltam, és most csak 5 kedvencet emeltem ki különböző területekről. Tudom, télen elég barátságtalan az időjárás arrafelé, de már lehet előre tervezni tavaszra.
CN Tower: Az 553 méteres szórakoztató központ
A CN Tower nem csak azért kötelező kör, mert ez Torontó legmagasabb épülete, hanem mert mérnöki remekmű is. az 1976-ban épült torony egészen 2010-ig a világ legmagasabb szabadon álló épületének számított. Több szintjén is van kilátó, de a legizgalmasabb kétségtelenül a Glass Floor, ahol üvegpadlón keresztül nézhetjük a 342 méterrel alattunk elterülő várost. Akinek pedig ez sem elég, az próbálja ki az Edge Walk-ot, amikor is 362 méter magasan minden fogódzkodó nélkül, egy kötéllel kibiztosítva lehet körbesétálni a tornyot. Azért a tériszonyosokra és ínyencekre is gondoltak: akik nyugiban szeretnék élvezni a kilátást, foglaljanak asztalt a 360 fokban körbeforgó étteremben. Itt ugyan nem, de Sydney-ben ültem ilyenben, és egyszer muszáj kipróbálni! A toronyban ezenkívül még egy mozikomplexum is helyet kapott: 3D és a 4DX-hez hasonlóan speciális effektekkel színesített filmekre is beülhetünk.
St. Lawrence Market: Piac a köbön
Úgy emlékszem, itt nem jártunk anno, de most felnőtt fejjel biztosan elmennék az Old Town központjában található piacra, mely a National Geographic szerint a világ legjobbja. Bár a piacnak 200 éves történelme van, ne egy ósdi bódés épületet képzeljünk magunk el, inkább hangulatos és barátságos időutazást – miközben finomabbnál finomabb házi portékák közül válogathatunk. Szombatonként termelői piac vár, vasárnap pedig antik kincsek között lehet kutakodni.
Ripley’s Aquarium of Canada: Cápakaland a város szívében
Ez a látványosság még annyira új, hogy meg sem nyitott. A hatalmasra tervezett akvárium elvileg az év végétől várja majd a látogatókat. Kanadai édesvízi fajok, tengeri halak, cápák, ráják, medúzák, teknősök és egyéb vízi herkentyűk élnek majd közel 12,500 négyzetméteres és 5,7 millió literes akváriumban. Lesz itt medúza-bolygó, korallzátony szivárványszínű halakkal, cápafolyosó mozgó járdával, rája öböl és külön kanadai medence is. A gyerekek pedig akár szülinapokat és ott-alvós bulikat is tarthatnak itt, ami szerintem igazán szuper ötlet. Bár azért éjjel biztos nem sétálgatnék a medúzák és cápák társaságában, még akkor sem, ha egy szuperbiztos üvegfal választ el minket.
Canada’s Wonderland: Ilyen egy vidámpark!
10 évesen nyílván a vidámpark hagyott bennem a legmélyebb nyomot, azóta is őrzöm a park térképét és az ott készült sikítós fotókat. Gyakorlatilag egész nap rohangáltunk az ijesztőbbnél ijesztőbb hullámvasutak és egyéb gyomorforgató attrakciók között, míg a felnőttek alig bírtak minket videózni. Itthon a barlangvasút és a fából épül hullámvasút volt a legmenőbb, az ’átpördülős’ hullámvasutakról maximum álmodni mertünk. Itt viszont van függőszékes, álló, visszafelé átpördülő és mindenféle csavarokkal spékelt száguldás: összesen 16 különböző hullámvasút. (Észak-Amerikában egy parkban a legtöbb.)
Ide persze gyerkőcök nélkül is érdemes ellátogatni, én például már csak azért is elmennék, hogy kipróbáljam a tavaly átadott Leviathan nevű hullámvasutat. A monstrum ugyanis több mint 90 méter magasra visz fel, hogy aztán 80 fokos szögben zuhanjunk lefelé, majd száguldjunk tovább akár 148 km/h sebességgel 1600 méteren keresztül.
Niagara Fall’s: Nem hagy szárazon
Bár az Ontario-tó is csodaszép látvány, az igazán lenyűgöző vizes élményig megéri egy picivel messzebb utazni. Egészen pontosan az amerikai határnál elterülő Niagara-vízesésig. Valójában nem is egy vízesés, hanem egy egész együttes, mivel 3 különböző vízesésből áll: a a kanadai oldalon található a legnagyobb, a Patkó-vízesés, a túloldalon pedig kettő, az Amerikai- és a Mennyasszonyi fátyol-zuhatag. Egyik sem túl magas, de nagyon széles, ezért hatalmas a lezúduló víz tömege és sebessége, magas vízállás esetén 168 ezer köbméter víz ömlik a mélybe.
Nem csoda, ha még az esőkabát ellenére is csuromvizesek leszünk, ha kilépünk a vízesés aljába épített kilátó teraszokra, vagy kis hajóról nézzük meg közelebbről a vízesést. Maga Niagara Falls városkának is remek hangulata van, itt aztán minden a szórakoztatásról szól ezernyi programmal. Kettőt emelnék ki: a Ripley’s Moving Theater olyan, mintha a hullámvasutat ötvözték volna a mozival (ezerszer jobb, mint a 4DX), ezt sosem fogom elfelejteni. A Marineland-ben, a vízi parkban pedig sajnos nem jártunk, de ide is szívesen elmentem volna a delfinshow-k, a gyilkos bálnák és kedvenceim, a lamantinok miatt. Ha lesz legközelebb, biztos nem hagyom ki!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: