Miles & Meals

Doha: putrikból paloták

Képzelj el egy olyan országot, ahol a pénz nem számít: 6 sávos tükörsima autóút vezet át a fővároson, amelyen 110-zel lehet haladni, a benzin 10 euro cent, pezseg a kulturális élet, felhőkarcolók szegélyezik a tengerpartot, és a világ legjobb egyetemei sorakoznak, hogy állampolgárainak ingyenes oktatást biztosítsanak, ugyanakkor a hagyományok tisztelete és a hit határozza meg a mindennapokat.    

Dohában, Katar fővárosában az ősz közepén is 35 fokos meleg van, sokszor 90 %-os páratartalommal. Ez a klíma meghatározza az életvitelt, mert az emberek légkondis házaikból légkondis autóikba ülnek (tömegközlekedés nincs), majd onnan szintén légkondis épületekbe érkeznek. Csak akkor mennek ki a szabadba, amikor már lemegy a nap.

A legmegdöbbentőbb, hogy Katar állam csupán 1971-ben vált függetlenné. Szinte a szemünk előtt nőtte ki magát a sivatagi sátrak és kő házikók tengeréből a legdinamikusabban fejlődő arab állammá. Mint egy népmesében: a legszegényebből a leggazdagabbá. Régen gyöngyhalászatból éltek, ők voltak a legszegényebb öbölbeli ország, azonban a tengerben talált kőolaj és földgáz tartalékai mára a világ leggazdagabb országává tették. A mostani emír, Hamad bin Khalifa Al Thani pedig okosan gazdálkodik. Apjától, aki csak herdálta a pénzt, ’95-ben átvette a hatalmat, míg az Svájcban nyaralt. Azóta tart a gazdasági, technológiai, oktatási és kulturális fellendülés.

doha_mm Doha tengerpartja most úgy néz ki, mint Manhattan.   Üveg felhőkarcolók, a legmodernebb építészeti megoldásokat alkalmazó múzeumok, kiállító és konferencia termek sorakoznak egymás után, amelyet ötvöznek a múltjukból vett sátorszerkezettel, geometrikus motívumokkal.  

Az Emír tisztában van azzal, hogy a legjobb befektetés a tudás. Hatalmas, gyönyörű fákkal körbevett parkosított egyetemvárost építtetett, ahol a külföldi egyetemek kirendeltségei találhatók. A katari fiataloknak nem kell külföldre menniük, otthon is megszerezhetik neves egyetemek diplomáit, amit ráadásul az állam ingyenesen biztosít, sőt ösztöndíjakkal támogat.

Az Independent cikke szerint nőként Katar a legjobb hely arra, hogy egyetemre járj: itt hatszor annyi nő jár egyetemre, mint férfi. A helyi oktatás másik előnye, hogy így annak a veszélye is elhárul, hogy a nyugati életvitel eltérítse őket a muzulmán szokásoktól.

A katariak a tradícióikat erősen őrző és tartó nép. Az emberi kapcsolatokat az iszlám hit szabályozza, amely ott nem csupán vallás, hanem erkölcsi, viselkedési, és etikai kódex is.  Ha valaki nem eszerint viselkedik, az a családra szégyent hoz, és kiközösítik. Tradíciók között említésre méltó a gyöngyhalászhajók fesztiválja, amely éppen most zajlik! Ezzel emlékeznek meg arról, hogy valaha a gyöngyhalászat volt a fő iparág. 

   Háromféle gyöngy van: a katari és az iraki a legjobb, mert annak 7 héja van. ezt követi a kuvaiti, 5 héjjal. A leggyengébb minőség pedig a szaúd-arábiai 3 héjjal. Fontos tudni, ha bármikor is gyöngyláncot vennétek!  

teve_ostor

A tevefuttatás is nagyon népszerű sport náluk, de a modern technológia már oda is beszivárgott.   Vagy az emberi jogok…   Régen kisgyerekek ültek a teve hátára, mert csakúgy, mint a Lovin, a zsokénak könnyűnek és kicsinek kell lennie, hogy az állat gyorsabban futhasson.   Ma már tilos gyerekeket felültetni, ezért egy kis ostor-gépet szereltek fel a tevék hátára.  A verseny úgy néz ki, hogy elindítják a tevéket, a tulajdonosok pedig egy dzsipben ülve robognak a mezőny mellett és egy távirányítót nyomogatnak, ami beindítja a tevére szerelt ostort. A nézőket egy buszra teszik fel, amely a tevék mellett porzik végig a sivatagban. Annyiban azonban más, mint a Lovi, mert fogadni tilos a tevékre: az iszlám vallás alapján tilos a fogadás és a szerencsejáték.

Tilos az alkoholfogyasztás is és a cigarettázókat is kinézik.   A nők feketében, a férfiak fehérben járnak, hajukat lefedve. Dzsámikba a turisták is csak kendővel lefedve mehetnek be, külön a férfiak és a nők számára fenntartott terembe. Még a kávézókban is elkülönített bokszokban ülnek az egyedülálló férfiak és nők. Sok kávézóban tradicionális élő zene van: dobosok, furulya és egy énekes. Nem ritka látvány, hogy a zene hallatán a férfiak felpattantak a helyükről és a dob ütemére ritmusosan táncolni kezdtek, a nők pedig a fejükkel bólogattak. Persze a nők sem maradnak szórakozás nélkül. Olyan bevásárlóközpont van Dohában,  ahova Velencét felépítették kanálisostól, gondolástól.

A fekete csador alatt a nők rengeteg ékszert, tűsarkú cipőt, és a legnevesebb divattervezők legújabb kreációit hordják. Az asszonyok mögött pedig a házi alkalmazottak cipelik a szatyrokat, kísérik a gyerekeket. Az országnak csupán egy ötöde katari állampolgár. Bevándorlók csak dolgozni jöhetnek, segélyek nincsenek, állampolgárságot pedig nem kaphatnak. A turizmus azonban egyre erősebb, mert ez az ország a nyugat és a kelet kellemes találkozása. És ha a Qatar Airways megdobna egy repcsijeggyel, cserébe ezért a linkért 🙂 esküszöm, egyből pakolnék! Zárásnak nem Katarból ugyan, de itt egy kis arab fíling:

   

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!