Josip Broz Tito bizony tudta, hogyan kell élni, jól élni. A volt Jugoszláv tagállamok legszebb területeire építtetett nyári lakokat, pazar kastélyokat. Sőt Pula közelében a Brijuni-szigeteken megteremtette a maga kis földi paradicsomát, egy privát szafarit az Afrikából hozattatott – vagy protokoll ajándékként kapott – állatokkal, növényekkel.
Szlovéniában, a Bledi-tó partján áll Tito egyik híres nyári rezidenciája, amely jelenleg hotelként működik. Egy biztos: a legszebb kilátás a tóra, és a tó közepén lévő piciny szigeten álló Mária mennybemenetele templomra az ő egykori lakosztályából nyílik. Sőt, a tóparton elkerített strandja is volt, ami felújított stéggel ma is működik.
A Hotel Vila Bledre véletlenül találtam rá: egy esős őszi napon, gumicsizmával felszerelkezve tó körüli sétára indultunk, amikor egy kerítéssel körbevett, fák mögé rejtett épületet fedeztünk fel.
Egy régi villát, amelyhez impozáns, fekete márványlépcsők vezettek.
Kicsit hezitáltunk, hogy felmerészkedjünk-e szétnézni, de a kíváncsiságunk győzött, így lucskosan, sárosan elindultunk a tópartról, fel a lépcsőkön, át a zöldellő parkon.
Megtaláltuk a főbejáratot, és akkor esett le a tantusz, hogy mi Tito egykori nyári rezidenciája előtt állunk.
A bejárat előtt vörös szőnyeg, a főkapuig vezető macskaköves út mentén kivilágított kandeláberek.
A hotel recepciósa annak ellenére, hogy látta nem szállóvendégnek jöttünk, csak kíváncsiskodunk, szívélyesen körbevezetett bennünket, és mesélt az épület múltjáról.
A hotel helyén már 1883-ban a Windischgrätzek nyaralója állt, majd az Osztrák-Magyar Monarchia bukását követően a birtok I. Sándor jugoszláv király javadalmai közé került. I. Sándor halálát követően (1934) a régi épületet lerombolták, és hatalmas építkezés vette kezdetét, amely még a II. Világháború alatt sem torpant meg.
Az új villát 1947-ben fejezték be, és Tito haláláig az elnök nyári rezidenciájaként szolgált, amelyben számos államfőt vendégül látott.
Itt vendégeskedtek:
Nyikita Hruscsov, szovjet pártfőtitkár
Husszein király, Jordánia királya
Indira Ghandi, India 3. és 6. miniszterelnöke
Akihito, japán császára
Kim Ir Szen, Észak-Korea elnöke
Tito halálát követően (1980) a villát hotellé alakították, bár az átalakítás során a közvetlen recepciós szerint rengeteg értéknek „lába kelt”.
A hotel jellegzetessége az az 1947-ben készült hatalmas falfestmény, ami Jugoszlávia II. Világháborús történelmét ábrázolja.
- A belgrádi Parlament bombázása
- A háború borzalmai és a partizánok
- és a győzelem
A földszinten Tito íróasztala és az elnöki telefon is helyet kapott, sőt pár szobát meghagytak a hatvanas évek stílusában, korabeli bútorokkal, használati tárgyakkal berendezve.
- Tito íróasztala
- Elnöki telefon
- Szoba nagymamám bútoraival
Az itt megpihenő VIP-k listája is szépen gyarapszik (bár a neveket elnézve régen frissítették a listát.)
Itt szállt meg:
Helmut Kohl, Német Szövetségi Köztársaság kancellárja
Károly walesi herceg
II. Albert monacói herceg
Laura Bush, Amerikai Egyesült Államok 45. first ladyje
Eva Herzigova, modell és
Sir James Paul McCartney, zenész, zeneszerző, a Beatles egykori tagja
A hotel elhelyezkedése verhetetlen, a kilátás lélegzetelállító, a személyzet hozzáállását, készséges viselkedését oktatni lehetne, a történelmi helyszínt, a retro berendezést pedig szépen egyensúlyba hozták a folyosó modern festményeivel.
A konyhájukról is csupa jót hallottam, legközelebb, ha nem gumicsizmában megyek, ki is próbálom!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: