Újévkor mindenki számot vet, hogy milyen sikereket ért el az elmúlt esztendőben. Ez alkalommal hazánk csak úgy remekelt, több nemzetközi elismerést is kaptunk: városaink, filmjeink és formációink egyaránt taroltak. Íme, a toplistánk Magyarország külföldi tündökléseiből.
1. Pécs a 38. a New York Times The 46 places to go listáján
Baranya megye központja felkerült a neves amerikai lap 2013 januárjára összeállított listájára. Bár annak idején volt gond bőven a kulturális fővárossá fejlesztéssel, a lap munkatársának mégis elnyerte a tetszését a végeredmény, hiszen összefoglalóban külön kiemelte.
„Kulturális háló Magyarországon – A határtalan város: A magyar város 125 mérföldnyire fekszik Budapesttől és egy kőhajításnyira a horvát határtól. A magyar, a horvát és a muszlim kultúra kereszteződése: a keskeny utcákat szegélyező épületek különböző stílusúak, a barokktól egészen a 19. századi tarka faragott díszítéseken át a fürdőig és egyéb maradványokig, amik a török megszállás idejéből valók. Miután 2010-ben Európa kulturális fővárosának választották, nagy fejlődésen ment keresztül: megnyílt az 1000 férőhelyes Kodály központ, a Zsolnay Kulturális negyed pedig csak úgy virágzik – a művészet, a zene és a gyermekprogramok helyszínévé vált.” – írja Sarah Wildman, a New York Times ismertetőjében. Pécs a 38 hely megszerzésével olyan helyeket előzött meg, mint például az USA fővárosa Washington, D.C., vagy az örök szerelem és a divat városa, a Rajna parti Párizs.
2. Az Attraction a Britain’s Got Talent győztese
Az Attraction Látványszínházat Szűcs Zoltán – a Hip Hop Boys egykori frontembere – hozta létra még 2004-ben. A 2007-ben a Csillag születikben is bemutatkoztak. A 12 tagú csapat több külföldi fellépés után úgy döntött, hogy Londonban is szerencsét próbál: jelentkeztek Anglia legnagyobb tehetségkutatójába, a Britain’s Got Talentbe. A zsűri és a közönség is tárt karokkal fogadta különleges produkcióikat és 2013. június 8-án meg is nyerték a versenyt. A fináléban előadott műsorral Nagy-Britannia előtt tisztelegtek. Felvonultatták az angolság jelképeit, és büszkeségeit Winston Churchilltől egészen a 2012. évi nyári olimpiai játékokig.
Sikerüket követően Csák János magyar nagykövet telefonon keresztül élő adásban gratulált nekik. Budapesten pedig a brit nagykövet fogadta őket.
3. Deák Krisztina Aglaja című filmje 4 díjat is bezsebelt a monte-carlói nemzetközi filmfesztiválon.
A film 3 Aranynimfát nyert júniusban:
Az egyik a legjobb színésznőnek járó díj, amit Ónódi Eszter vehette át. A másik kettő pedig a legjobb rendezés és a legjobb tévéfilm díja.
Mindezek mellett pedig megkapta a Monacói Vöröskereszt különdíját is
Így a tavaly októberben bemutatott alkotás, minden idők egyik legnagyobb televíziós sikerét érte el.
A cirkuszi világban játszódó film anya és lánya különleges viszonyát és az őket gyötrő félelmeket mutatja be.
4. Top 25 Cities in the World: Budapest a második helyen
A Condé Nast Traveler 26. alkalommal állította fel a legjobb városok listáját olvasói szavazatok alapján, az eredményt októberben tették közzé. A magazin szerint az idei lista a valaha létrehozott legátfogóbb rangsorolás,hiszen 1,3 millió leadott szavazat alapján jött létre. Ez pedig számunkra igen kedvező, hiszen fővárosunk a második helyen áll az Itáliai Florence-el holtversenyben.
Budapest a klasszikus remekmű érzetét kelti.
Más érzést, mint a többi európai város.
Rengeteg látnivaló akad, nagyszerű ételeket ehetsz és könnyű bármit megtalálni.
Az épületek bájt és előkelőséget sugároznak.
Budapestel kapcsolatban minden elbűvölő… – Sorolták a cikkben
5. Nagydíj A Nagy füzetnek Karlovy Vary-ban, sőt az Oscarra is esélyes
Szász János filmje Agota Kristóf regénye alapján készült. Két ikerfiúról szól, akik a háború elől a nagyanyjukhoz kerülnek vidékre. Rajtuk keresztül tárul fel a háború embertelensége…
A film szeptemberben a Karlovy Vary Nemzetközi Filmfesztiválon megnyerte a fődíjat, azaz az Arany Glóbuszt. Azóta pedig felkerült az idegen nyelvű filmek 9-es listájára, amiből később az Oscar-jelölteket választják. A magyar nyelvű filmek közül utoljára Szabó István Hanussen című alkotását jelölték a díjra még 1989-ben. A jelöltek listáját január 16-án jelentik majd be.
6. Budapest a világ legbecsületesebbek toplistájának élén
Érdekes kísérletbe kezdett a Reader’s Digest magazin: Pénztárcákat „hagyott el” 16 városban, városonként 12-t, a tárcák mindegyike 50 dollárnyi készpénzt, családi fotókat, bankkártyákat és egy telefonszámot tartalmazott. „A becsületességi verseny” első helyén Helsinki végzett, itt 11 tárca lelte meg “eredeti gazdáját” A második India legnépesebb városa Mumbai lett: 9-et szolgáltattak vissza. A harmadik helyen pedig fővárosunk, Budapest végzett 8 becsületes megtalálóval.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: