Indiában, Gujarat tartomány fővárosában, Ahmedabadban minden év január 14-én színes papírsárkányok kavarognak, lebegnek, kígyóznak az égen. A sárkányeregetés régi, népi hagyomány, melynek dátuma egy hindu ünnephez, a „makar-sakranti”-hoz köthető: ekkor ébrednek az istenek a téli álmukból.
A Nemzetközi Sárkányfesztivál (Uttarayan) nem csak az indiai családokat hozza össze, mint nálunk a karácsony, de évek óta igen népszerű úticél a turisták, hobbi sárkányröptetők körében is.
Erre a napra különleges ételeket, ropogós kekszeket, nasikat készítenek
Gujaratban több mint 2000 különböző fesztivál van, a sárkányreptetős ünnep mégis kiemelt jelentőségű; a családok már hónapokkal előre megtervezik a sárkányukat, beszerzik a szükséges zsinórt, és megrendelik a napszemcsit.
A fesztivált megelőző nap nem lehet mozdulni a sárkányokat kínáló utcai árusoktól.
Akik nem reptetnek, azok is kimennek gyönyörködni a látványban, sokan a házuk tetejéről, vagy a krikett stadionból nézik végig az eseményt.
A reptetés hajnal 5 órakor már elkezdődik és napnyugtáig tart. Gujarat több városában is reptetenek, de az ahmedabadi helyszín a legnépszerűbb. Becslések alapján tízmillió ember vesz részt ezen az ünnepen.
A modern technológia már ide is betört, a sárkányokat már nem csak papírból készítik, hanem nylonból, műanyagból, és még sok más anyagból. A mai zsinórokban pedig üvegszál található, ha nagyon megránt a sárkány, akkor elvághatja a tenyerünket.
A sárkányeregetés egyik fajtája a „sárkány viadal”, ahol az a cél, hogy a versenyzők elvágják a másik sárkányának zsinórját. Ezt úgy érik el, hogy a sárkányuk széle éles anyagból készül. Az győz, akinek a sárkánya utolsónak fennmarad az égen.
A nap zárásaként lámpásokat is eregetnek, amelyek gyönyörűen bevilágítják a sötét eget.
Képek innen
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: