Hogy a könyvtár unalmas? Ezek közül biztosan mindenki találna kedvére valót! Nemcsak, hogy különböző városok emblematikus épületeivé váltak -vagy fognak válni, mert néhánynak még csak a látványtervei készültek el. különleges élményeket és programokat is kínálnak. Van köztük olyan is, ami például éppen egy erdő közepén kapott helyet.
1. National library of Sejong city
(Tervező: S.A.M.O.O.)
Sejong város nemzeti könyvtára az első nemzeti könyvtár Koreában. A modern épület teteje egy könyv lapjára hasonlít, így kifejezi, hogy az olvasóközönség modern digitális formában és könyv alakban is találhat számára érdekes, hasznos olvasnivalókat. A könyvtár 2013. december 12-én nyílt meg.
2. Library of Birmingham
(Tervező: Mecanoo)
Nagy valószínűséggel a birminghami új könyvtár Európa legnagyobb könyvtárépülete. Egy korábban kihasználatlan terülten kapott helyet és a város ékes díszévé vált. Üveges felületével és fém díszítéseivel utal az angliai iparváros kézműves hagyományaira. A könyvtár 2013. szeptember 3-án nyílt meg.
3. Elsa Morante public library
(Tervező: DAP studio)
Az Elsa Morante nyilvános könyvtár egy olasz városkában, Lonate Ceppinoban található. Az egykori kápolnához alumínium tornyot építettek, így különleges kapcsolatot hoztak létre a régi és az új között. A könyvtár 2009-ben nyílt meg.
4. Datong library
(Tervező: Preston Scott Cohen)
A Datong könyvtár egyszerre szolgál szervezett és egyéni tanulásra, kikapcsolódásra. A négyemeletes spirálisan elrendezett könyvtár rész mellett, az udvarról belépve tantermek és egy auditórium is található benne. Kínában törekednek több hasonló központ létrehozására is. A Datong ebben az évben nyitja meg kapuit a látogatók előtt.
5. Scholar’s library
(Tervező: GLUCK+)
A Scholar’s a Catskill-hegység közelében található. New York államban. Mesebeli környezetet biztosít az olvasáshoz és a tanuláshoz, valamint remek lehetőséget ad egy kicsit elvonulni a világ elöl. Az első emeleten található a könyvtár rész, a második pedig kutatási és tanulmányi programoknak ad helyet.
6. New Baghdad library
(Tervező: AMBS Architects)
Az 1970-es évek óta ez lesz az első nyilvános könyvtár Irakban. A tervek szerint itt lesz a világ legnagyobb olvasóterme. Nem csak olvasásra lesz majd lehetőség a komplexum helyet ad majd különböző programoknak és előadásoknak is.
7. Philologische bibliothek
(Tervező: Norman Foster)
A Freie Universitat legújabb projectje Berlinben. Az elegáns ellipszis alakú épületet az teszi még különlegesebbé, hogy különböző fóliák segítségével oldják meg, hogy a természetes fény mindenhova eljusson. Az épületet a nagy nyitott terek jellemzik.
8. Seinajoki city library (bővítése)
(Tervező: JKMM architects)
A finn cég 2013-ban készült el a könyvtár bővítésének terveivel. A tágas terek és a nagy üvegfal lesznek majd középpontban valamint, hogy az épület sokszínű szabadidős tevékenységekhez is megfelelő helyszínt nyújtson.
9. Biblioteca Vasconcelos
(Tervező: TAX arquitectura | Alberto Kalach)
A könyvtár egy botanikus kert érzetét kelti. Az üvegfalak láttatni engedik az épületet körülvevő növényzetet. Mintha egy oázis lenne Mexikóváros dzsungelében. 2006-ban készült el, de konstrukciós hibák miatt be kellett zárni. 2008-ban nyitotta meg újra a kapuit.
10. Helsinki university main library
(Tervező: Anttinen Oiva architects)
Finnország legnagyobb egyetemi könyvtára. Elsődleges funkciója, hogy kiszolgálja az iskola tanulóit és dolgozóit. A modern épület a város központjában helyezkedik el.
A képek forrása: designboom.com
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: