Egy régi nyár emléke ugrott be: a Meteóráknál a szakadék felett drótkötélen “utazott” egy pap a kolostor felé, mi pedig lélegzetvisszafojtva lestük, átér-e. A kis kabinon nemhogy zár, de még tető se volt: a kosárka ott billeget, ahogy a kötelet húzták. Megkönnyebbültünk, amikor kiderült, nekünk nem így kell a szikla tetején álló kolostorhoz eljutni, van kényelmes autóút is…. Viszont ha az alábbi kolostorokhoz akarunk eljutni, akkor nekivághatunk a fárasztó lépcsősoroknak…
3+1 megközelíthetetlen kolostor:
1. Burmában ( Mianmárban) Popa hegyén található a Taung Kalat Buddhista kolostor.
Ez egy vulkanikus hegy, 737 méterrel a tengerszint felett, így a feljutás sem egyszerű: 777 lépcsőfok várja a vállalkozó szelleműeket.
Na meg a hely szellemei, összesen 37-en, melyek szobrai a bejáratnál üdvözlik a látogatókat.
A kolostort a telihold fesztiválok és az újév ünnepe idején sokan látogatják.
A feljutáshoz nemcsak a meredek lépcsőkkel kell megküzdeni, de majmok százai is vadásznak a turisták zsebében rejlő csemegékre.
2. A Törökországban található, igen népszerű Sümela kolostor a hegyek közt található 1200 méter magasan.
Alapítása 386-ra tehető, I. Theodosius császár uralkodása idejére. A legenda szerint két pap megtalálta Szűz Mária szentképét a hegyen lévő egyik barlangban, ennek tiszteletére állították a kolostort.
A kolostort a történelem nem kímélte: több alkalommal is lerombolták, majd helyreállították. Jelenlegi formáját a 13. században nyerte el, III. Alexiosz uralkodása idején. Ezt követően császári bevételekhez is jutott, sőt a török hódoltság ideje alatt is megkímélték és védettséget biztosítottak a szerzeteseknek.
1923-ban, az I. világháború után a kolostor kiürült, mivel a görög-török lakosságcsere miatt a szerzetesek kénytelenek voltak elhagyni a területet. A szentképet a szerzetesek elásták, majd 1930-ban az egyik szerzetes titokban visszatért, és magával vitte a képet Görögországba.
3. A kínai Datong közelében található függő kolostorok (Huyen Khong Tu) mintegy 1400 évvel ezelőtt épültek.
Kína egyik szent hegyének, a Heng-san meredek oldalába épültek. A 40 kisebb-nagyobb épületet fagerendák támasztják alá, az épületeket pedig folyosók, hidak kötik össze.
A templomok mindhárom kínai vallásnak otthont adnak, a buddhizmus jól megfér a taoizmus és a konfucianizmus mellett.
A kolostorok belsejében jó állapotban megmaradtak a szobrok és falfestmények, de az épületekre ráférne egy kis restaurálás.
2010-ben a “Time” magazin a legveszélyesebb épületek közé sorolta a függő templomokat.
3+1: Bhutanban, a világ egyik legelzártabb országában mászhatunk fel a Taktsang Palphung kolostorig, melynek közismertebb neve: “Tigrisfészek“.
A legenda szerint Guru Rinpoche egy anyatigris hátán érkezett a Taktshang kolostorba, innen kapta a nevét.
A Paro völgyben lévő kolostor fontos zarándokhely, minden bhutáni ellátogat ide legalább egyszer életében.
A kolostort 1998-ban egy tűzvész elpusztította, de szerencsére helyreállították, és ma újra eredeti szépségében tündököl.
A bejáratjoz 721 lépcsőfok vezet, kényelmesebbek kísérőt fogadnak, akik a hátizsákot, kamerát, fényképezőgépet helyettük cipelik.
A kolostor bejáratánál azután kamerát, fényképezőt le kell adni, csak ezek nélkül léphet be a látogató. Útközben rengeteg imazászlót láthatunk.
A sok lépcsőzés állítólag megéri, nemcsak a látvány káprázatos, de ha a bejáratnál lévő szent szoborot megérintjük, akkor a kívánságunk is teljesül.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: