Miles & Meals

Bulizós fiatalok, kisgyerekes középkorúak, aktív idősek: irány Pag szigete!

Horvátországra nem lehet ráunni. Pag szigete pedig egy olyan hely, amely minden korosztály számára tartogat szórakozási, kikapcsolódási, pihenési lehetőséget.

Nemrég tértünk vissza egy tíznapos nyaralásból Pag szigetéről, de már most visszamennék. Úgy érzem, a negyedét se láttam azoknak a csodáknak, melyeket ez a horvátországi sziget tartogat.

Most a különböző életkoroknak megfelelő helyeket ajánlok:

Bulizós fiatalok: Novalja és Zrće

Amikor a barátainknak elmeséltük, hogy Pag szigetére megyünk nyaralni a gyerekekkel, akkor hangosan felröhögtek, hiszen Pag a horvát Ibiza. És tényleg! Novalja városa teli volt bulizós brit, német és holland fiatallal, akik a szomszédos „Zrće beach” hatalmas arénáiban tomboltak esténként.

Zrće-n, ezen az amúgy gyönyörű, aprókavicsos tengerparton négy hatalmas diszkó várja a partiarcokat. A műsorban nemzetközileg elismert DJ-k szerepelnek, akik lézershow és táncos lányok kíséretében nyomják a house és trance zenét. A Papaya Club, az Aquarius Club, a Kalypso Club és a NOA éjszakai élete már kora délután elkezdődik, de akinek ez is kevés, azok partihajókról ritmusra szaltózhatnak a tengerbe.  

Novalja egy nyüzsgő város, itt szállnak meg a partikra érkezők (a helyi lakosok nem kis bosszúságára), akik miatt sok étteremben, parkban “dress code” van. Nem kell kisestélyire gondolni, csak olyan egyszerű kérésre, hogy ne Pumped Gabónak öltözve -kockahas és piros naci, csajoknál bikini és sok smink – üljünk be étkezni.  

Sportos harmincasok, gyerek nélkül: Lun és Stara Novalja

Sportos harmincasok számára Pag bicajos felfedezését ajánlom. Bicóval szinte az egész sziget bejárható. Akármerre mentünk, mindig láttuk, hogy (nálunk sportosabb és kevésbé családos) jó fizikumú nők és férfiak tekertek az út szélén, például Novaljáról Lunig, amely a sziget északi csücske. Ehhez tényleg kell a kondi, mert a 18 km-es táv dombra fel és dombról le utakon halad. Egy biciklis utakat jelölő térképen 20 különböző bicajjal teljesíthető útszakaszt számoltam össze ezen a szigeten, melyek között ennél rövidebb távok szerepelnek, kevesebb szintkülönbséggel.

Szóval, ha sikerül eltekerned Lun városkáig, akkor látogass el az olajfás ligetbe, ahol még a rómaiak ültette 2000 éves olajfa árnyékában is megpihenhetsz, de ha kitekersz a tengerig, rengeteg öbölben van lehetőség megmártózni a hűs vízben. Sőt, ha még bírod szusszal, kisétálhatsz a sziget csücskéig, ahonnan látható Rab szigete, Rab városának templomtornya és a kikötője.

A búvárkodás szerelmeseinek Stara Novalja lesz a bázis, ahol számos búváriskola kínál oktatást és merülési lehetőségeket a kezdő szinttől a haladókig. Izgalmas program a 30-50 méter mélységben található hajóroncs felfedezése, de ha csak egy merülésre lenne lehetőségem, akkor a római kori amfórákat nézném meg.

Gyerekkel érkezők: Gajac

Nem írom, hogy leharcolt negyvenesek sok gyerekkel, mert ebből garantáltan sértődés lesz, de pont ez a festői kép illik rám. A tengerpart és ez a kisváros szuper pihenésre, pancsolásra vágyóknak. A központban a péknél, a pici ABC-ben és a zöldségesnél minden kapható, amivel az örökké éhes csapatot jóllakatod, de étterem is van, ha nincs kedved főzni. A nagyváros, Novalja is 5 perc autóval, ott többféle étterem kínálatából választhatsz.

Érkezéskor lepakoltunk az apartmanba, és azonnal, nyílegyenesen beszaladtunk a tengerhez. Nos, ott a tengerfenék sziklás volt, tele sünnel, valamint tengeri uborkával. Vettünk azonnal süncipőt, és visszaszaladtunk a vízhez. Nos, ekkor láttuk, hogy az emberek egy jó 100 méterrel arrébb vannak…nem véletlenül. Az volt a strand!

Ott nagy lapos köveken fekhetsz, majd a víz felé haladva jönnek az apró kavicsok, és a vízbe érve homokos tengerfenék következik. Ott nincs se ubi, se süni! Ott lehet a vízben labdázni, ugrálni a kikötőből, pipával búvárkodni, gumimatracról leesni, halászhálóval a partot lesni és szép kavicsokat, kagylókat gyűjtögetni egész nap.

Kómás anyukák és apukák a parti kávézókban nyomták magukba az éltető koffeint, míg a csemeték fagyiztak, vagy jégkását szopogattak. Az éttermek többségének kínálata gyerekbarát, mert míg a szülők frissen sült halat vagy tenger gyümölcsei rizottót rendelnek, addig a gyerek ehet sajtburit vagy pizzát. (De többnyire fagyit fog kérni…)

Az adriai nyaralásunk leggyengébb pontja ismét az apartman volt: régi bútorok, minimál felszerelés, nullkomfort, de szinte csak aludni estünk be a szállásra, így meg lehetett szokni.

Ötvenen túl is fitten: Pag városa

Ha hangulatos óvárosi sétákra, kivilágított kikötő menti partszakaszra, kiülős kávézókra és baráti beszélgetésekre vágyunk, akkor ideális hely Pag városa. Pagnak már madártávlatból is lenyűgöző a látványa, de testközelből se okoz csalódást. A szűk utcácskákon kézen fogva sétálgatnak fiatal párok, a hófehér, fényesre koptatott utcakövek a helyi gyerekek grundja, ott pörgetik a fidget spinnert, a központban a templom előtt pedig még este is pezseg a társasági élet: egymást érik a kávézók, fagyizók. A kivilágított tengerparti sétány mentén éttermek sora várja a vendégeket, az étlap kötelező eleme a pagi tál, melyen helyi sonka, a híres pagi kecskesajt és olajbogyó szerepel. 

Pag városának amúgy magyar történelmi vonatkozása is van: a város a 12. században a Magyar Királyság része volt, és IV. Béla avatta szabad királyi várossá, hálája jeléül, mert a lakói menedéket nyújtottak a tatárjárás elől ide menekülőknek. ITT bővebben olvashatsz a város viharos múltjáról.

Még indulás előtt írtam egy listát arról, mi mindent szeretnék Pag szigetén megnézni, kipróbálni, de bizony nálunk a gyerekek diktálják az iramot, és szabják meg a programot, így maradt még felfedezni való. Ez azért jó, ide még muszáj visszajönni.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!