Dietetikus szakértő segítségével vizsgáltunk meg 7 városi legendát az ivásról, és megbeszéltük, melyikre mi lehet a magyarázat.
Kutatások bizonyítják, hogy az egészséges szerevet a méregtelenítést mindenféle extra praktikák nélkül elvégzi – mondja Szűcs Zsuzsanna dietetikus. A folyadékfogyasztással nagyban támogatjuk a méregtelenítésért felelős szerveink, a máj és a vese működését, de a legjobbat a „méregtelenítés” elősegítéséért akkor tesszük, ha vigyázunk ezekre a szerveinkre, vagyis csak mérsékelt mennyiségben fogyasztunk alkoholt és gyógyszereket is csak akkor szedünk, ha muszáj. A szakértő hangsúlyozta, hogy vesetisztító és májvédő teakúrákba is csak orvosi javaslatra vágjunk bele.
Alapvetően igaz, hogy egy felnőtt, átlagos testalkatú, ülőmunkát végző nő napi folyadékigénye 2 liter. Ez férfiak esetében 2,5 liter. Azonban ezt a mennyiséget számos tényező befolyásolja, ilyen például a fizikai aktivitás, a munkakörnyezet, az egészségi állapot, az életkor, stb. Ez a mennyiség inkább iránymutató, és jó tudni, hogy ebben az ételekkel (levesek, saláták, jégkrémek…) és italokkal együtt elfogyasztott folyadékot értjük. Az italok fajtáit pedig az alábbi elosztás szerint javasolja a szakértő: „A napi nyolc pohárnyi folyadékból legalább 5 víz kell legyen! A maradék 3 lehet valamilyen más ital, pl. gyümölcslé, tejes ital, kávé, tea, üdítő.”
A koffein és az alkohol is vízhajtó hatású, de nagyon nem mindegy, hogy a hatóanyag mennyi vízben van feloldva. Vagyis nem mindegy, hogy amerikai típusú hosszúkávét, esetleg nagyon sok tejjel készült lattét iszol, vagy „rövid” kávét, espressot vagy ristrettot. Az előbbi inkább hozzájárul a folyadékbevitelhez, míg az utóbbi dehidratál. Kávézókban is megfigyelhető, hogy a rövid kávék mellé egy pohár vizet is szoktak adni.
A dehidratált állapotnak általános tünetei vannak, nincs egyfajta markáns jel, ami felhívná a figyelmünk arra, hogy innunk kell. Ilyen tünet lehet az éhségérzet, a fejfájás, és a szédülés is. Sőt, ha már szomjasnak érezzük magunkat, az már egy enyhe fokú dehidratált állapot jele – mondja a dietetikus. Ha ezeket a tüneteket veszed észre, először igyál, valószínű elmúlik a panasz is.
Ebben van igazság, mert ha fél órával evés előtt megiszunk egy nagy pohár vizet, akkor telítettség érzetünk lesz, és nem bírunk majd annyit enni. A dietetikus elmesélte, hogy étvágytalan gyerekek szüleinek szokták azt a tanácsot adni, hogy étkezéskor cseréljék meg a fogások sorrendjét: a főétellel kezdjenek, és levest csak utána adjanak, máskülönben a levessel telítődik a gyerek pocakja.
Meséltem a szakértőnek, hogy a baráti körömből sokan a másnaposságot reggel (inkább dél körül) egy üveg sörrel „kezelik”, de már olyan megoldást is hallottam, hogy a másnaposságkor jelentkező fejfájára a legjobb egy kupica pálinka. A szakértő viszont azt javasolja, hogy ne terheljük tovább a májat, inkább igyunk rengeteg vizet, esetleg színesítve egy-egy pohár limonádéval vagy paradicsomlével.
Az egészséges vese óránként egy liter víz kiválasztására képes. Nagyon ritkán (pl. bizonyos pszichiátriai betegségek) esetén fordul az elő, hogy valaki „túl sokat” iszik. Amúgy sem a túlzott vízbevitel, hanem a kevés nátriumbevitel okozhat gondot. Ez a jelenség például az intenzív sportot végzők esetében jelentkezhet, ha nem pótolják a szervezetből távozó elektrolitokat.
Remélem, segítettünk eloszlatni pár tévhitet.
Nem tudom, hogy vagytok vele, de míg írtam a cikket, olyan szomjas lettem, hogy most rögtön megyek inni. Ti is tegyetek így!
Ezt a bejegyzést a Coca-Cola Magyarország támogatta.