Miles & Meals

Húsvéti menü egy dietetikus szemével

Az év első felében nincs egyszerű dolga a fogyókúrázóknak. Már épp büszkén néznek bele a tükörbe, mert sikerült eltüntetni (legalábbis részben) a karácsonykor felszedett pluszkilókat, erre máris itt van a következő nagy ünnep, a Húsvét. Újabb nagy vendégségek, ételtől roskadozó asztalok, felesleges nassolások, folyamatos koccintások – elég egy hétvége, és újra megjelenik az alattomos súlyfelesleg. De az is borzasztó nyomasztó, mikor körülötted mindenki tömi magába a finom falatokat, te pedig a kis adag salátáddal nézel farkasszemet.

Forrás: bing.com

Forrás: bing.com

Némi tervezéssel és önkontrollal azonban a húsvéti nagy, családi étkezések is beilleszthetők a diétás étrendbe, és közben még a jókedvről és mulatságról sem kell lemondani. Ennek kapcsán kérdeztem Antal Emesét, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkárát.

Él még a Húsvét előtti nagyböjt hagyománya? Egyáltalán mennyit ér egy olyan böjt, amit utána egy nagy ünneplés zár rengeteg étellel-itallal?

A vallásos emberek tartják több-kevésbé a böjtöt, bár a legtöbben csak a nehéz ételeket hagyják el az étrendjükből, illetve az édességeket próbálják mellőzni. A húsvéti hagyományokhoz tartozik, hogy Nagypénteken tilos húst fogyasztani: talán ezt tartják be a legtöbben. Arra mindenképp figyeljünk oda, hogy az ünnepi alkalmakkor se együnk többet a szokásos adagunknál, különösen, ha böjtöltünk előtte.

A hagyományos húsvéti menü mennyire illeszthető be az egészséges táplálkozásba? A fogyókúrázók mire figyeljenek?

Már a nyersanyagok válogatásán is sok minden múlik. Zöldség és gyümölcs mindenképp kerüljön az ünnepi asztalra. A sonka-tojás-kalács hármas önmagában kalóriabombának számít, de szerencsére tavasszal már sok friss zöldség közül választhatunk. Készítsünk salátát, zöldségköretet vagy akár turmixot is! A sonkához majonéz helyett válasszuk a joghurtot, szigorú diéta esetén a tojásnak csak a fehérje részét együk meg. A sütés-főzés során figyeljünk arra, hogy csökkentsük a zsírbevitelt. Az édességeknél a vajas krémek helyett a pudingot és főzött krémeket részesítsük előnyben. Nagyon fontos még a helyes étkezési ritmus is: ne nassoljunk feleslegesen, illetve az édességeket ne főétkezések helyett, hanem utána fogyasszuk. Desszertekből is választhatunk kevésbé hizlaló falatokat: gyümölcsöt, túrós sütiket, pudingot vagy jó minőségű étcsokit.

Forrás: bing.com

Forrás: Pinterest

A húsvéti locsolkodáskor különösen jellemző a fokozott alkoholfogyasztás. Hogyan kompenzálhatjuk az alkohol káros hatásait?

Figyeljünk arra, hogy üres gyomorra semmiképp ne igyunk alkoholt, inkább csak étkezésekkel együtt. A koccintásokat nem kell feltétlenül kihagynunk, de ismerjük saját határainkat! Egy pohár bort (lehetőleg vöröset)  bárki nyugodtan megihat. A kevés, híg alkoholos ital (1 dl bor vagy 2 dl sör) fogyasztása többnyire fokozza a gyomornedv elválasztást, az étvágyat, kóros elváltozást azonban nem okoz az idegrendszerben.

Ha mégis túlzásba vittük az evés-ivást, a következő napokban miket ajánlott fogyasztani, hogy szervezetünk regenerálódni tudjon? 

Víz, víz, víz! A legfontosabb, hogy hidratáljuk a szervezetünket. Javasolt az ásványvíz fogyasztása, hiszen így különböző ásványi anyagokat is elfogyasztunk. Ihatunk paradicsomlét vagy frissen facsart narancslét is. Szervezetünknek C-vitaminra is szüksége van és a multivitamin tabletta is segíthet. Kávét viszont ne igyunk, mivel a benne lévő csersav izgatja a gyomornyálkahártyát, a koffein pedig fokozza a savtermelést, amely gyomorégést, émelygést vagy hányást okozhat.

Forrás: bing.com

Forrás: bing.com

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánunk!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!