Japánban évszázadok óta ünneplik a cseresznyefák virágzását: ilyenkor mindenki megáll egy kis időre, és gyönyörködik a tavasz e csodájában.
A cseresznyevirág (sakura) Japán nem hivatalos nemzeti szimbóluma. Nagyjából 600 különböző cseresznyefafajta ismert, amelyek zöme március végén, április elején nyílik.
A virágzási idő Japánban eltérő, mert például Okinawa szigetén, ami egy déli, szubtrópusi sziget, már január végén kinyílnak a virágok, míg az északi Hokkaidó szigetén csak májusban indul be a cseresznyefa virágzás. A legtöbb Japán nagyvárosba április elején érdemes ellátogatni, hogy láthassuk a tavasz ébredésének ezt a csodáját.
Ez itt az idei virágzási táblázat !
A japánok sakura ünnepén cseresznyevirág-néző piknikeket tartanak (hanami), ami azt jelenti, hogy sétálgatnak a virágzó cseresznyefák alatt, vagy letelepednek alájuk egy plédre, és gyönyörködnek a látványban.
A legjobb virágnéző helyekért szinte harc folyik, sokszor már hajnalban leterítik a plédet, és vagy kiírják rá, hogy kié, vagy a társaság egyik tagja foglalja a helyet, míg a többiek megérkeznek.
Ilyenkor az örökké nyüzsgő Tokióban is lelassul az élet, hiszen ki ne szeretne hajókázni a Meguro folyót szegélyező fák alatt?
Cseresznye virágok különösen szépek, ha kontrasztként a háttérben egy vár, egy templom vagy egy szentély áll.
Nagyon népszerűek az esti virágnéző-túrák, hiszen egyes helyeken a cseresznyefákat lampionokkal kivilágítják.
Egyik legnépszerűbb kilátás a Világörökség részeként számon tartott Yoshino hegyről nyílik, ahol a hegyoldalt több mint 30 000 darab, mintegy 200 különböző fajta cseresznyefa borítja be.
Ott a rózsaszín összes árnyalatát megfigyelhetjük!
A japán cseresznyefafajták közül az egyik legnépszerűbb a jedói díszcseresznye (Prunus x yedoensis), ami a majdnem hófehér virágjaival kitűnik a rózsaszínek tengeréből.
Őshonos fajta, gyakori a japán erdőkben a rózsaszín virágú hegyicseresznye (Yamazakura).
Japánban igen népszerű a csüngő ágú cseresznyefa (Shidarezakura), melyet „síró cseresznyének” neveznek.
Az én kedvencem a Prunus Kanzan fajta, melynek babarózsaszín virága 30-50 virágsziromból áll.
Amíg nem jutok el Japánba, hogy saját szemeimmel is lássam a rózsaszín virágtengert és beszippanthassam a tavasz illatát, addig itthon ünneplem a sakurát, például itt:
Április 9-10 és 16-17: Sakura ünnep a Füvészkertben
Április 16: Cseresznyevirágzás Nagykörűn (Szolnoktól 25 km-re)
Képek forrása:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: